ההיסטוריה של ליגת ההוקי הלאומית (NHL)

ליגת ההוקי הלאומית (NHL) היא ליגת ההוקי המקצוענית הפופולרית ביותר בעולם. נוסדה בשנת 1917, היא מבדרת ומרגשת את אוהדי ההוקי כבר יותר ממאה שנה. ה-NHL ראה כמה מהשחקנים המוכשרים ביותר בעולם, מאגדות כמו בובי אור וויין גרצקי ועד לכוכבים נוכחיים כמו סידני קרוסבי, קונור מקדוויד ואוסטון מתיוס. דרך ההיסטוריה הארוכה והמפוארת שלה, ה-NHL ביצרה את עצמה כאחת מליגות הספורט המובילות בעולם וממשיכה להיות חלק רלוונטי ומרגש מעולם הספורט. ה-NHL גדלה והפכה לעסק של מיליארדי דולרים והפכה לתופעה עולמית עם מיליוני מעריצים ברחבי העולם. מאמר זה יספק סקירה כללית של ההיסטוריה והמצב הנוכחי של ה-NHL.

מקורות ה-NHL

ה-NHL הוקם בשנת 1917, לאחר פירוק איגוד ההוקי הלאומי (NHA). ה-NHA נוצר בשנת 1909 והורכב מארבע קבוצות: טורונטו בלו-שירטים, מונטריאול קנדיאנס, הסנטורים של אוטווה והבולדוגס של קוויבק. ה-NHA התפרק ב-1917 לאחר מחלוקת בין הבעלים, ובמקומו הוקמה ה-NHL. בתחילה, ל-NHL היו רק ארבע קבוצות, אך היא התרחבה במהירות ועד 1926, הליגה גדלה ל-10 קבוצות. צוות ההרחבה הראשון היה מונטריאול מארון ב-1924, ואחריו הבוסטון ברוינס ב-1925. ה-NHL המשיכה להתרחב משם, והגיעה לשיאה בצירוף הארטפורד וויוילרס ב-1979 וה-Minnesota North Stars ב-1967.

ה-NHL הייתה ליגת ההוקי המקצוענית הראשונה בצפון אמריקה והליגה הגדולה היחידה באותה תקופה. ה-NHL הייתה גם הליגה הראשונה שהטמיעה תקרת שכר, שהוקמה בשנת 1982. זה אפשר לקבוצות להישאר תחרותיות תוך שליטה במשכורות שלהן. זה היה צעד חשוב בהפיכת ה-NHL לליגת ספורט מקצוענית גדולה.

הרחבת ה-NHL

ה-NHL המשיך להתרחב לאורך המאה ה-20, והוסיף קבוצות בארצות הברית ובקנדה. בשנת 1967, ה-NHL התרחבה ל-12 קבוצות, והוסיפו את לוס אנג'לס קינגס, אוקלנד סילס, פיטסבורג פינגווינס ומינסוטה נורת' סטארס. הליגה המשיכה להתרחב לאורך שנות ה-70, והוסיפה את אטלנטה פלימס, קליבלנד ברונס, קנזס סיטי סקאוטס והרטפורד וויוילרס. ב-1979, ה-NHL הוסיפה ארבע קבוצות נוספות, אדמונטון אוילרס, קוויבק נורדיקס, וויניפג ג'טס והרטפורד וויוילרס.

ה-NHL המשיכה להתרחב בשנות ה-80, והוסיפה את סן חוזה שארקס ב-1991 ואת פלורידה פנתרים ומיטי דאקס מאנהיים ב-1993. ה-NHL הוסיפה גם את ה-Nashville Predators ב-1998, את אטלנטה ת'ראשרס ב-1999, ואת Columbus Blue Jackets ב-1998. 2000. הליגה התרחבה עוד ב-2017, הוסיפה את אבירי הזהב של וגאס והביאה את מספר הקבוצות הכולל ל-31.

NHL Greats: Legends and Superstars

ה-NHL ראה כמה מהשחקנים הטובים ביותר בהיסטוריה של ההוקי. מאגדות כמו בובי אור וויין גרצקי ועד לכוכבי על כמו סידני קרוסבי, קונור מקדיוויד ואוסטון מתיוס, ה-NHL שימשה ביתם של כמה מהשחקנים הגדולים בעולם.

בובי אור נחשב לאחד השחקנים הגדולים בתולדות ה-NHL. הוא שיחק עבור בוסטון ברוינס מ-1966 עד 1976 וידוע בעיקר בזכות מהירות ההחלקה והמיומנות המדהימים שלו. הוא המגן היחיד שזכה אי פעם בגביע ארט רוס כמלך השערים של הליגה. הוא גם השחקן היחיד בהיסטוריה שזכה בגביע הארט זיכרון, גביע ארט רוס וגביע קון סמית' בעונה אחת.

וויין גרצקי הוא עוד גדול NHL, הנחשב לשחקן הגדול בכל הזמנים. הוא שיחק באדמונטון אוילרס, לוס אנג'לס קינגס, סנט לואיס בלוז וניו יורק ריינג'רס מ-1979 עד 1999. במהלך הקריירה שלו, הוא קבע שיאים רבים, כולל הכי הרבה שערים (894), אסיסטים (1,963) ונקודות ( 2,857) בהיסטוריה של NHL. הוא זכה בארבעה גביעי סטנלי, תשעה גביעי הארט זיכרון וחמישה גביעי ארט רוס.

סידני קרוסבי נחשב כיום לשחקן הטוב ביותר ב-NHL. הוא נמצא עם פיטסבורג פינגווינס מאז 2005 והוביל אותם לשלושה גביעי סטנלי. הוא זכה בשני גביעי זיכרון הארט, שני פרסי טד לינדזי ושני גביעי ארט רוס. הוא גם השחקן הצעיר ביותר שהפך לקלע של 100 נקודות ב-NHL.

קונור מקדוויד הוא עוד כוכב NHL נוכחי, שנחשב לאחד השחקנים הטובים בליגה. הוא נמצא ב-Edmonton Oilers מאז 2015 והיה סקורר פורה, וזכה בשני גביעי ארט רוס ובשני פרסי טד לינדזי. הוא גם נבחר לשחקן היקר ביותר ב-NHL ב-2017 וב-2018.

אוסטון מתיוס הוא כוכב העל האחרון של ה-NHL, לאחר שהצטרף לליגה ב-2016. הוא נמצא בטורונטו מייפל ליפס מאז והפך במהרה לאחד השחקנים הטובים בליגה. הוא זכה בגביע הזיכרון של קלדר בתור רוקי השנה של ה-NHL ב-2017 וכבר רשם למעלה מ-100 נקודות בעונה אחת.

אירועים היסטוריים של NHL

לאורך ההיסטוריה שלה, ה-NHL ראה כמה מהאירועים הבלתי נשכחים ביותר בספורט. הנה כמה מהאירועים הכי ראויים לציון בהיסטוריה של NHL:

עידן שש המקוריים: ל-NHL היו שש קבוצות מ-1942 עד 1967. הקבוצות היו בוסטון ברוינס, שיקגו בלקהוקס, דטרויט רד ווינגס, מונטריאול קנדיינס, ניו יורק ריינג'רס וטורונטו מייפל ליפס. במהלך עידן זה, ה-NHL ראה כמה מהשחקנים הגדולים בהיסטוריה, כולל בובי אור, גורדי האו ומוריס ריצ'רד.

הנס על הקרח: בשנת 1980, נבחרת ההוקי האולימפית של ארצות הברית ניצחה את ברית המועצות המועדפת ב"נס על הקרח". הניצחון נתפס כהטרדה גדולה וסמל לחופש עבור ארצות הברית. רבים מהשחקנים מהקבוצה המשיכו לשחק ב-NHL, כולל מארק ג'ונסון ומייק Eruzione.

פורום מונטריאול: פורום מונטריאול היה ביתם של הקנדיים של מונטריאול מ-1926 עד 1996. זה היה האתר של אירועים בלתי נשכחים רבים בתולדות ה-NHL, כולל השער ה-500 של מוריס ריצ'רד והזכייה ה-24 של הקנדים בגביע סטנלי ב-1993. הפורום היה נהרס ב-1996 וכיום הוא קניון.

הגרצקי טרייד: בשנת 1988, אדמונטון אוילרס העבירו את וויין גרצקי ללוס אנג'לס קינגס באחד מהטריידים השנויים במחלוקת בתולדות ה-NHL. הטרייד נתפס כבגידה על ידי אוהדי אוילרס, אבל הוא אפשר לגרצקי להפוך לפנים של ה-NHL בארצות הברית.

העידן המודרני של NHL

ה-NHL ראה כמה שינויים בעידן המודרני. תקרת השכר יושמה בשנת 2005, ומאפשרת לצוותים להישאר תחרותיים תוך שליטה במשכורות שלהם. הליגה הציגה גם את היריות ב-2005, מה שאפשר לקבוצות להסדיר משחק בדו-קרב חיסול יחיד.

ה-NHL גם ביצעה מספר שינויים במשחק, כמו הקטנת גודל ציוד השוער, הגדלת גודל רשתות השער והכנסת כלל "אתגר המאמן". שינויים אלה אפשרו ל-NHL להישאר תחרותי ומרגש עבור האוהדים.