וויין גרצקי הוא האגדה הגדולה ביותר בהוקי קרח

וויין גרצקי הוא דמות אגדית בעולם ההוקי קרח. הוא נחשב כשחקן הגדול ביותר שאי פעם עיטר את הספורט. הוא קבע שיאים רבים במהלך הקריירה המפוארת שלו, כולל הכי הרבה שערים בקריירה, אסיסטים ונקודות בכל ארבע ליגות ההוקי המקצועניות הגדולות בצפון אמריקה. ההישגים והמיומנות שלו על הקרח הפכו אותו לאחד מדמויות הספורט המוכרות ביותר בעולם. הקריירה של גרצקי התפרשה על פני שני עשורים והוא זכה בארבעה גביעי סטנלי עם אדמונטון אוילרס. הוא נכנס להיכל התהילה של ההוקי בשנת 1999 והשפעתו על הספורט ממשיכה להיות מורגשת גם היום. הוא סמל אמיתי של הוקי קרח והמורשת שלו תמשיך לחיות עוד שנים רבות.

שיאי הקריירה של וויין גרצקי

גרצקי נולד ב-26 בינואר 1961 בברנטפורד, אונטריו. הוא התחיל להחליק כשהיה רק בן שנתיים וחצי והחל לשחק הוקי זמן קצר לאחר מכן. כשהיה בן שש, הוא היה הכובש המוביל בליגה המקומית שלו. בגיל עשר הוא שיחק בליגה עם שחקנים מבוגרים ממנו בשלוש שנים. בגיל שש עשרה, גרצקי הצטרף לאיגוד ההוקי העולמי (WHA) וחתם על חוזה עם אינדיאנפוליס רייסרס לעונת 1978-79.

גרצקי הועבר אז לאדמונטון אוילרס ב-1979 ומיד השפיע על הקבוצה. הוא הוביל את ה-Oilers לאליפות WHA ב-1979 ו-1980. כאשר ה-WHA התמזג עם ה-NHL ב-1979, הוא היה חלק מהמעבר של ה-Oilers ל-NHL. בעונתו הראשונה ב-NHL, גרצקי זכה בגביע הארט זיכרון לשחקן היקר ביותר, גביע ארט רוס עבור רוב הנקודות, וגביע ליידי בינג על ספורטיביות והתנהלות ג'נטלמנית.

הקריירה של גרצקי הייתה מלאה בהישגים ודגשים. הוא זכה בארבעה גביעי סטנלי עם האוילרס ב-1984, 1985, 1987 ו-1988, וכבש 50 שערים ב-39 משחקים בעונת 1981-82. ב-15 באוקטובר 1989 הוא קבע את שיא מרבית הנקודות במשחק בודד עם 8 נקודות (4 שערים ו-4 בישולים). ב-24 בפברואר 1994 שבר גרצקי את השיא של גורדי האו של 801 שערי NHL בקריירה וקבע שיא חדש של 894 שערים.

גרצקי המשיך והפך לשחקן ה-NHL הראשון שהגיע לאבן הדרך של 2000 נקודות. הוא גם קבע שיאים באסיסטים, עם 1,963, ונקודות, עם 2,857. הוא הועבר בטרייד ללוס אנג'לס קינגס ב-1988 והיה חלק מהריצת גביע סטנלי של הקבוצה ב-1993. הוא שיחק גם בסנט לואיס בלוז ובניו יורק ריינג'רס לפני שפרש ב-1999.

ההשפעה של גרצקי על הוקי קרח

ההשפעה של גרצקי על משחק ההוקי הייתה עמוקה. הוא שינה את אופן המשחק ועזר להפוך אותו למרגש יותר. הוא היה השחקן הראשון שהשתמש בעקביות במהלכי "מאחורי הרשת" שכיום מקובלים ב-NHL. הוא גם היה השחקן הראשון שהשתמש בזריקת ה"חד-טיימר", שהיא כעת חלק מהותי באסטרטגיה ההתקפית של כל קבוצה.

הוא חולל מהפכה במשחק עם יכולת ההחלקה המדהימה שלו והיכולת שלו לגרום למשחק להיראות חסר מאמץ. הוא היה השחקן הראשון שהשתמש בעקביות במהלכי "מאחורי הרשת" שכיום מקובלים ב-NHL. הוא גם היה השחקן הראשון שהשתמש בזריקת ה"חד-טיימר", שהיא כעת חלק מהותי באסטרטגיה ההתקפית של כל קבוצה.

היכולת של גרצקי לראות את הקרח ולצפות את המחזה לפני שהוא קרה הפכה אותו לכוח שצריך להתחשב בו. הוא היה מסוגל לעשות הצגות ששחקנים אחרים לא יכלו לדמיין, והייתה לו יכולת ייחודית לשפר את חבריו לקבוצה. גרצקי היה ידוע גם במשחקו הלא אנוכי, ולעתים קרובות קבע שערים עבור חבריו לקבוצה גם אם הוא לא הצליח להבקיע. הוא היה מנהיג ושחקן צוות אמיתי.

השיאים וההישגים של גרצקי

וויין גרצקי קבע שיאים רבים במהלך הקריירה המפוארת שלו. הוא המוביל בכל הזמנים בשערים (894), אסיסטים (1,963) ונקודות (2,857). הוא היה שחקן ה-NHL הראשון שהגיע לאבן הדרך של 2000 נקודות והוא מחזיק בשיאים רבים אחרים. הוא השחקן היחיד שזכה בתשע פעמים בגביע הארט זיכרון לשחקן היקר ביותר, בגביע ארט רוס עבור רוב הנקודות שבע פעמים, ובגביע ליידי בינג על ספורטיביות והתנהלות ג'נטלמנית חמש פעמים. הוא גם השחקן היחיד שכבש 50 שערים בפחות מ-50 משחקים.

גרצקי היה גם שחקן ה-NHL הראשון שמספר החולצה שלו, 99, פרש בכל הליגה. זה נעשה לכבודו בשנת 2000. הוא גם היה חלק ממשחקי החורף האולימפיים ב-2002 בסולט לייק סיטי, שם שימש כמנהל המבצע של נבחרת ההוקי הגברים של קנדה ועזר להם לזכות במדליית הזהב.

ההמלצות והחסויות של גרצקי

גרצקי היה אחד הספורטאים הכי שיווקיים בעולם במהלך קריירת המשחק שלו. היו לו תמיכה וחסויות רבות, כולל עסקאות עם חברות כמו קוקה קולה, מקדונלד'ס וקדילק. הוא גם הופיע במספר רב של פרסומות טלוויזיה וסרטים.

גרצקי היה גם הפנים של ה-NHL בארצות הברית. הוא היה שחקן ה-NHL הראשון שהופיע על השער של ספורטס אילוסטרייטד, והוא היה שחקן ההוקי הראשון שהופיע על שער המגזין "טיים" ב-1995. הוא גם הוצג בפרק של משפחת סימפסון ב-1997.

ההשפעה של גרצקי על משחק הוקי קרח

ההשפעה של גרצקי על משחק ההוקי קרח הייתה עצומה. הוא חולל מהפכה במשחק עם יכולת ההחלקה המדהימה שלו והיכולת שלו לגרום למשחק להיראות חסר מאמץ. הוא היה השחקן הראשון שהשתמש בעקביות במהלכי "מאחורי הרשת" שכיום מקובלים ב-NHL. הוא גם היה השחקן הראשון שהשתמש ב- זריקה "חד פעמית", שהיא כעת חלק מהותי באסטרטגיה ההתקפית של כל קבוצה.

המיומנות והחזון של גרצקי על הקרח הפכו אותו לחביב האוהדים לאורך הקריירה שלו. הוא היה שחקן ה-NHL הראשון שהופיע על השער של ספורטס אילוסטרייטד, והוא היה שחקן ההוקי הראשון שהופיע על השער של מגזין טיים בשנת 1995. הוא גם עשה הופעות רבות בסרטים ובתוכניות טלוויזיה לאורך הקריירה שלו.

ההשפעה של גרצקי על משחק ההוקי הייתה כה גדולה עד שהוא מכונה לעתים קרובות "הגדול". הוא נחשב לאחד משחקני ההוקי הגדולים בכל הזמנים וסביר להניח שלעולם לא יעלו על השיאים וההישגים שלו.

הקריירה של גרצקי לאחר משחק

הקריירה של גרצקי לא הסתיימה עם פרישתו בשנת 1999. הוא נשאר מעורב במשחק ההוקי והיה לו קריירה מצליחה לאחר משחק. הוא היה המאמן הראשי של פיניקס קויוטס בין השנים 2005 ל-2009 והיה המנהל המבצעי של קבוצת ההוקי הגברים הקנדית במשחקי החורף האולימפיים ב-2002, שם זכו במדליית הזהב.

הוא גם מעורב במיזמים עסקיים רבים, כולל קו של ציוד הוקי, ביגוד ומזכרות. הוא גם מעורב במאמצים פילנתרופיים והיה דובר של כמה ארגוני צדקה.