השושלות הגדולות ביותר של ה-NHL והשפעתן על המשחק

ההיסטוריה של ה-NHL מלאה בשושלות שהותירו חותם בל יימחה על המשחק. מהמונטריאול הקנדיים של סוף שנות ה-50 ועד ל-Edmonton Oilers של שנות ה-80, לשושלות אלו הייתה השפעה עמוקה על ספורט ההוקי. בין אם זה המיומנות והעדינות של ההתקפה של הקנדים או הסגנון הפיזי והאידיוטי של ההגנה של האוילרס, הקבוצות הללו עזרו לעצב את האופן שבו המשחק מתנהל היום. הם גם סיפקו כמה מהרגעים הבלתי נשכחים ביותר בתולדות ההוקי והיוו השראה לדורות של שחקנים ואוהדים כאחד. מהשושלות של העבר ועד לאלו של ההווה, הקבוצות הללו הרוויחו את מקומן בדברי הימים של היסטוריית ההוקי וימשיכו להיחגג בשנים הבאות.

מהי שושלת?

שושלת מוגדרת כתקופה שבה קבוצה שולטת בספורט או בליגה שלה. ב-NHL, שושלות אופיינו בריבוי ניצחונות בגביע סטנלי ברציפות, כמו גם מצוינות עקבית לאורך תקופה מתמשכת. שושלת היא לא רק קבוצה שזוכה באליפות או שתיים ברציפות; זו קבוצה שמציגה באופן רציף דומיננטיות על יריביה. דומיננטיות זו יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות שילוב של מיומנות, עדינות ופיזיות.

השושלות של ה-NHL היו הקבוצות המצליחות ביותר בתולדות הספורט, וההישגים שלהן נחגגו על ידי אוהדים ושחקנים כאחד. כל שושלת הותירה רושם מתמשך על המשחק, וניתן לראות את השפעתה עד היום.

מונטריאול קנדיים: השושלת המקורית

הקנדיים של מונטריאול היו השושלת הראשונה ב-NHL, והדומיננטיות שלהם הייתה ללא תחרות. בהנהגת מאמן היכל התהילה העתידי, טו בלייק, זכו הקנדים בחמישה גביעי סטנלי מ-1956 עד 1960. תקופה זו של הצלחה נבעה בעיקר מההתקפה שלהם, אותה הובילו מוריס ריצ'רד, ז'אן בליבו וברני ג'פריון. השלישייה הזו הייתה ידועה במיומנות ובעדינות שלה, והם הצליחו להבקיע שערים כרצונם. הם גם קיבלו גיבוי בהגנה מרשימה שהציגה את דאג הארווי, טום ג'ונסון וז'אק לפרייר. השילוב הזה של מיומנות ופיזיות הפך את הקנדים לכמעט בלתי ניתנים לעצירה, והם הצליחו לזכות בארבעה גביעים בחמש עונות.

השושלת הקנדית הייתה ייחודית בכך שהיא הייתה הראשונה מסוגה ב-NHL. זה סלל את הדרך לשושלות אחרות ללכת בעקבותיו והראה שניתן להשיג מצוינות עקבית בליגה.

אדמונטון אוילרס: השושלת של שנות ה-80

האדמונטון אוילרס של שנות ה-80 היו ללא ספק השושלת הדומיננטית ביותר בתולדות ה-NHL. בהנהגת וויין גרצקי, מארק מסייר ופול קופי, זכו האוילרס בארבעה גביעי סטנלי מ-1984 עד 1990. האוילרס היו ידועים בהתקפה עם הניקוד הגבוה שלהם, אותה הובילו גרצקי ומסייר. הצמד הדינמי הזה הצליח להבקיע כרצונו ולעתים קרובות העלה מספרים שפשוט לא נשמעו ב-NHL. הם גם נתמכו בהגנה פיזית שכללה את קווין לואו וצ'רלי האדי. השילוב הזה של מיומנות ופיזיות הפך את האוילרס לכוח שצריך להתחשב בו, והדומיננטיות שלהם הייתה חסרת תקדים באותה תקופה.

ה-Oilers היו גם ייחודיים בכך שהם היו הקבוצה הראשונה שאימצה את סגנון ההוקי ה"גוון". לעתים קרובות הם זכו לביקורת על המשחק הפיזי שלהם, אבל הם גם הצליחו לזכות בארבעה גביעי סטנלי בחמש עונות. סגנון המשחק הזה הפך מאז לעמוד התווך ב-NHL, ושושלת האוילרס זכורה עד היום.

תושבי ניו יורק: השושלת של שנות ה-80 המוקדמות

בניו יורק איילנדרס היו השושלת של תחילת שנות ה-80, והם הצליחו לזכות בארבעה גביעי סטנלי רצופים מ-1980 עד 1983. זו הייתה השושלת השנייה בתולדות ה-NHL, והיא הונעה בעיקר על ידי הגנת הקבוצה. בראשות היכל התהילה העתידי דניס פוטווין, לאילנדרס הייתה הגנה פיזית שלא הייתה כמותה באותה תקופה. הם גם נתמכו בהתקפה עם ניקוד גבוה שכללה את מייק בוסי ובריאן טרוטייר. השילוב הזה של מיומנות ופיזיות הפך את האילנדרס לכמעט בלתי ניתנים לעצירה, והם הצליחו לזכות בארבעה גביעי סטנלי רצופים בארבע עונות.

השושלת של תושבי האי הייתה ייחודית בכך שהייתה השושלת הראשונה שהונהגה על ידי פילוסופיית הגנה ראשונה. סגנון משחק זה לא נראה בעבר ב-NHL, והוא אומץ באופן נרחב על ידי קבוצות אחרות בליגה. שושלת האילנדרים זכורה עד היום ולעתים קרובות מיוחסת לזכותה בעיצוב האופן שבו המשחק מתנהל היום.

דטרויט רד ווינגס: השושלת של סוף שנות ה-90

דטרויט רד ווינגס של סוף שנות ה-90 היו אחת השושלות המצליחות ביותר בתולדות ה-NHL. בראשות היכל התהילה העתידי סטיב יזרמן, סרגיי פדורוב וניקלאס לידסטרום, הרד ווינגס זכו בארבעה גביעי סטנלי מ-1997 עד 2002. תקופת ההצלחה הזו נבעה בעיקר מההתקפה שלהם, שהובילה על ידי ייזרמן, פדורוב ולידסטרום. השלישייה הזו הצליחה להבקיע כרצונה ולעתים קרובות העלתה מספרים שפשוט לא נשמעו ב-NHL. הם גם קיבלו גיבוי בהגנה פיזית שכללה את כריס צ'ליוס ולדימיר קונסטנטינוב. השילוב הזה של מיומנות ופיזיות גרם ל-Red Wings כמעט בלתי ניתנים לעצירה, והם הצליחו לזכות בארבעה גביעים בשש עונות.

שושלת הכנפיים האדומות הייתה ייחודית בכך שהייתה השושלת הראשונה שהונהגה על ידי שילוב של מיומנות ופיזיות. סגנון משחק זה לא נראה בעבר ב-NHL, והוא אומץ באופן נרחב על ידי קבוצות אחרות בליגה. שושלת הכנפיים האדומות זכורה עד היום ולעתים קרובות מיוחסת לזכותה בעיצוב האופן שבו המשחק משוחק היום.

לוס אנג'לס קינגס: השושלת של שנות ה-2010

לוס אנג'לס קינגס של שנות ה-2010 היו השושלת המצליחה ביותר של ה-NHL בעשור. בהובלת היכל התהילה העתידי אנזה קופיטר, ג'ונתן קוויק ודרו דאוטי, הקינגס זכו בשני גביעי סטנלי מ-2012 עד 2014. תקופת ההצלחה הזו נבעה בעיקר מההגנה שלהם, אותה הובילו קופיטר, קוויק ודוטי. השלישייה הזו הצליחה לסגור עבירות מנוגדות, ולעתים קרובות הם הציגו מספרים שפשוט לא נשמעו ב-NHL. הם גם נתמכו בהגנה פיזית שכללה את רוב סקודרי ווילי מיטשל. השילוב הזה של מיומנות ופיזיות הפך את הקינגס לכמעט בלתי ניתנים לעצירה, והם הצליחו לזכות בשני גביעים בשלוש עונות.

שושלת המלכים הייתה ייחודית בכך שהייתה השושלת הראשונה שהונהגה על ידי שילוב של כישרונות ותיקים וצעירים. סגנון משחק זה לא נראה בעבר ב-NHL, והוא אומץ באופן נרחב על ידי קבוצות אחרות בליגה. שושלת הקינגס זכורה עד היום ולעתים קרובות מיוחסת לזכותה בעיצוב האופן שבו המשחק מתנהל היום.